Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020

2017-09 - Bank żywności w Krakowie - logotypy

Celem Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 jest dotarcie z pomocą żywnościową do grup osób najbardziej potrzebujących w całej Polsce. W sierpniu 2017 roku rozpoczęła się realizacja Podprogramu 2017, w ramach którego osoby najbardziej potrzebujące w całej Polsce będą mogły skorzystać ze wsparcia w postaci żywności, jak również możliwości uczestniczenia w różnych działaniach wspierających, edukacyjnych i włączających.

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 jest wspófinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Do połowy czerwca 2018 roku osoby, które otrzymają skierowanie z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, będą mogły skorzystać ze wsparcia w postaci żywności, która cyklicznie będzie dystrybuowana w formie paczek żywnościowych.

Każda z osób otrzymujących paczki żywnościowe, otrzyma w nich produkty następującego typu: groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, buraczki wiórki, powidła śliwkowe, makaron jajeczny, makaron kukurydziany bezglutenowy, ryż biały, kasza gryczana, herbatniki maślane, mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający, gulasz wieprzowy z warzywami, szynka drobiowa,  szynka wieprzowa mielona, pasztet wieprzowy, filet z makreli w oleju, cukier biały, olej rzepakowy.

Prócz wsparcia żywnościowego, we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, realizować będzie cykliczne działania zmierzające do integracji osób oraz służące poprawia ich sytuacji życiowej (np. spotkania integracyjne, porady psychologa, porady prawne itp.)

Osoby korzystające ze wsparcia Programu w naszym województwie będą mogły również wziąć udział w ciekawych warsztatach edukacyjnych dotyczących wzmacniania samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego.
O szczegółach informować będziemy na bieżąco. Wsparcie działaniami towarzyszącymi, pozwoli na zwiększenie wymiaru pomocy żywnościowej, która realizowana jest w ramach Programu.

Pomoc żywnościowa  w postaci paczki żywnościowej może być przekazywana do osób spełniających kryteria kwalifikowalności do statusu osoby najbardziej potrzebującej, tj.: osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, spełniających kryteria określone  w art. 7 ustawy o pomocy społecznej i których dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej (1.268 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 1.028 zł dla osoby w rodzinie), na podstawie skierowania wystawionego przez właściwy terytorialnie Ośrodek Pomocy Społecznej, lub w przypadku osoby bezdomnej – oświadczenia podpisanego w organizacji.

Podprogram 2017 jest kontynuacją Podprogramu 2016, w ramach którego Spółdzielnia Socjalna „Kuźnia Smaku” z Czasławia objęła wsparciem żywnościowym 593 osoby przekazując im 26,91516 ton żywności.

Do Programu można przystąpić w każdej chwili. Osoby, które jeszcze nie zgłosiły się do GOPS w Raciechowicach i nie podpisały skierowania oraz oświadczenia o dochodach (dochody za miesiąc poprzedzający złożenie oświadczenia) mogą to uczynić w dowolnym momencie. Pierwsza dostawa planowana jest na przełomie września i października. Szczegółowych informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 12 37 25 242.